Datum objave:
25. 05. 2020.
Split, 25. svibnja 2020. - Nakon izbijanja pandemije koronavirusa, gradonačelnik Splita Andro Krstulović Opara pompozno je najavio mjere kojima će se pomoći gospodarstvu kao i povećana izdvajanja za područje socijalne skrbi. Planirana povećanja za područje socijalne skrbi više se ne spominju, kao ni civilni sektor koji skrbi o najranjivijim skupinama društva. Naime, natječaj za prijavu projekata udruga iz područja socijalne skrbi i zdravstvene zaštite te osoba s invaliditetom u okviru raspoloživih sredstava iz Proračuna Grada Splita za 2020. godinu zaključen je sredinom ožujka, ali njegova daljnja realizacija obustavljena je do daljnjega.
Niz udruga u Splitu koje skrbe o djeci s teškoćama u razvoju, osobama s invaliditetom i teško oboljelima financijski je ovisno o projektima koje apliciraju na ovaj natječaj, dakle i o proračunu Grada. Budući da je sada njihovo financiranje obustavljeno, neke od njih nisu u mogućnosti zadržati ni djelatnike, a riječ je o stručnim osobama te je njihov daljnji rad upitan, dok za korisnike nema alternative.
- Grad Split nema plan pomoći za očuvanje civilnog sektora. Licemjernost vladajućih pokazat će da su krizu odlučili spasiti gazeći one najslabije među nama. Prvo je opustošen fond za zapošljavanje osoba s invaliditetom, a zatim su na čekanje, s upitnim ishodom stavljena sva izdvajanja za civilni sektor. Može vam se činiti da taj sektor nije toliko važan, no on već desetljećima nadomješta rupe u sustavu socijalne skrbi brinući za beskućnike, djecu s teškoćama u razvoju, žrtve nasilja i starije – upozorila je potpredsjednica stranke Pametno i splitska gradska vijećnica Kristina Vidan.
Dodatni je problem što nacionalna Strategija razvoja civilnog društva, koja je ključni dokument za unapređenje postojećeg i stvaranje novog pravnog, financijskog i institucionalnog okvira potpore razvoju civilnoga društva u Republici Hrvatskoj, nije ugledala svjetlo dana u sazivu ove Vlade.Upravo su udruge civilnog društva bile izuzetno uspješne u povlačenju sredstava iz EU fondova.
O njihovim projektima ovise brojne aktivnosti koje udruge pružaju, a kroz njih su direktno ugrožena i radna mjesta jer je na državnoj razini u organizacijama civilnog društva zaposleno preko 18 000 osoba- poručila je Vidan te zaključila da ovakav tretman vladajućih prema civilnom sektoru prikazuje svu nebrigu i bešćutnost prema najugroženijim skupinama u društvu.