PAMETNO ZA BOLJU ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA
Stranka Pametno reagirala je danas na neprihvatljivu razinu zaštite ljudskih prava u Hrvatskoj, uzrokovanu brojnim odlukama i potezima aktualne vlasti
Split, Zagreb 13. ožujka 2017. – Tendencija koju aktualna Vlada pokazuje kada je u pitanju zaštita ljudskih prava zaista je alarmantna, smatraju u stranci Pametno. Traže od Vlade i da građanima javno objasni zašto Nacionalni program borbe protiv diskriminacije još uvijek nije usvojen.
– Rodna ravnopravnost i zaštita ljudskih prava, naročito zaštita manjina kao posebno ranjivih skupina društva, nisu ideologija već civilizacijska stečevina. Žene su kroz povijest ubijane, mučene i zatvarane jer su se željele školovati i imati pravo glasa. Mi danas nemamo pravo iznevjeriti njihovu žrtvu i ne braniti dosegnute slobode – kaže Maja Vehovec, predsjednica podružnice Pametno Zagreb i potpredsjednica stranke te dodaje – Umjesto da radimo na unapređenju sadašnje razine zaštite ljudskih prava, ova Vlada urušava postojeći standard, što je nedopustivo. Favoriziranje tradicionalnog oblika obitelji, koja se temelji na braku između muškarca i žene, stavlja u nepovoljan položaj sve obitelji koje nisu klasično tradicionalne. A obitelj, kao pravno zaštićeno dobro temeljem Ustava RH, uključuje puno veći i različiti broj zajednica od samog braka. Sve su obitelji jednako vrijedne te im je nužno posvetiti jednaku pozornost i zaštitu, bez obzira na različitosti.
Zbog neusvajanja Nacionalnog programa borbe protiv diskriminacije riskiramo gubitak 6,88 milijardi eura iz EU fondova, obzirom da je usvajanje programa preduvjet za povlačenje novaca iz Operativnog fonda Europske unije Konkurentnost i kohezija. Međutim, ni to nije jedini problem, navode u Pametno. Iz skrivenih razloga zaustavljen je program na kojem se radilo dvije godine da bi se iznenada radio novi. Prigovori i argumneti određenih konzervativnih udruga potpuno su neprihvatljivi kao razlozi za neusvajanje ovo važnog dokumenta.
Zaokret hrvatske vanjske politike u području ljudskih prava vidljiv je, zaključuju u Pametno i u primjedbama koje je Ministarstvo vanjskih poslova uputilo Vijeću za vanjske poslove o prioritetima EU u UN-ovim tijelima za ljudska prava. Stav o pobačaju u tim primjedbama različit je od domaćih zakona koji reguliraju to područje. Potpuno je jasno, temeljem nedavnog rješenja Ustavnog suda RH, da je postojeći zakon utvrdio pravilnu ravnotežu između prava nerođenih bića i prava žene na samoodređenje o vlastitom tijelu. To uključuje i pravo na odluku o početku i tijeku trudnoće. Reproduktivna prava žena ne smiju biti dovedena u pitanje, a Vlada RH treba objasniti građanima zašto još uvijek nemamo zdravstveni i spolni odgoj u školama kao najbolju prevenciju pobačaja.